
Foto; Balkan 381
„NE POSTOJI LEK ZA PODIZANJE PRITISKA“ – A MIDODRIN POSTOJI!
Portal Balkan 381 otvara ozbiljno pitanje koje zaslužuje odgovor zdravstvenih institucija.
Građani Srbije godinama se suočavaju sa problemom dostupnosti midodrina, leka koji se u drugim evropskim zemljama koristi kod određenih oblika simptomatske hipotenzije, odnosno patološki niskog krvnog pritiska.
Istovremeno, pojedinim pacijentima u Srbiji govori se da „ne postoji lek za podizanje pritiska, već samo lekovi za njegovo snižavanje“.
Takva tvrdnja, ako je izrečena bez dodatnog objašnjenja, jednostavno nije dovoljno precizna.
GRAĐANI PITAJU: KAKO JE TO MOGUĆE?
Ako postoji terapija koja se u određenim medicinskim situacijama koristi za povećanje krvnog pritiska, onda građani imaju pravo da znaju:
Zašto takva terapija nije dostupna pacijentima u Srbiji?
Da li je problem u registraciji leka?
Da li je problem u proizvođaču?
Da li je problem u uvozniku i distributerima?
Da li je problem u tržištu?
Ili postoji neki drugi razlog?
ZAŠTO PACIJENTI MORAJU U INOSTRANSTVO?
Ako se određeni preparat može legalno kupiti u drugim evropskim zemljama, postavlja se opravdano pitanje:
Zašto građanin Srbije koji ima medicinsku potrebu za takvom terapijom mora da putuje u inostranstvo da bi je nabavio?
Ovo pitanje nije pitanje politike.
Ovo je pitanje zdravlja i prava pacijenata na informaciju i dostupnu terapiju.
BALKAN 381 TRAŽI ODGOVORE
Od nadležnih institucija očekujemo jasan odgovor:
- Da li je midodrin trenutno registrovan u Republici Srbiji?
- Ako nije, kada je prestala njegova registracija?
- Ko je bio nosilac dozvole za ovaj lek?
- Iz kog razloga je lek prestao da bude dostupan na srpskom tržištu?
- Da li je u poslednjih nekoliko godina podnet zahtev za registraciju ili uvoz midodrina?
- Da li pacijent kome je midodrin medicinski potreban može da ga dobije legalnim putem preko posebnog uvoza?
- Koja institucija je nadležna da pacijentu objasni mogućnosti nabavke?
- Da li Ministarstvo zdravlja i ALIMS imaju podatke o broju pacijenata kojima je ova terapija potrebna?
NE TRAŽIMO KRIVCA BEZ DOKAZA – TRAŽIMO ODGOVORE!
Portal Balkan 381 ne želi da unapred optužuje lekare, farmaceutske kompanije ili državne institucije.
Ali građani imaju pravo da znaju zašto lek koji postoji i koristi se u drugim zemljama nije dostupan na domaćem tržištu.
Ako postoji medicinski opravdana potreba za određenim lekom, sistem mora pacijentu jasno da objasni koje su njegove mogućnosti.
JEDNO PITANJE JE POSEBNO VAŽNO:
DA LI JE PROBLEM U TOME ŠTO LEK NE POSTOJI – ILI U TOME ŠTO NIJE DOSTUPAN U SRBIJI?
Na to pitanje javnost zaslužuje konkretan, stručan i dokumentovan odgovor.
PORTAL BALKAN 381
Za pravo građana na informaciju, dostupnu terapiju i odgovore nadležnih institucija.
Izvor: Balkan TV

Be the first to comment