Ministarstvo spoljnih poslova, afričke saradnje i marokanskih iseljenika
Nakon flagrantnog kršenja prekida vatre od strane Polisarija blokiranjem slobodnog kretanja ljudi i robe na prelazu El Guergarat, Maroko je odlučio da deluje u skladu sa svojim nadležnostima, svojim dužnostima i u potpunosti u skladu sa međunarodnom zakonitošću.
Nakon što se obavezala na najveću uzdržanost, suočena sa provokacijama militantnih snaga „polisarija“, Kraljevina Maroko nije imala drugog izbora nego da preuzme svoju odgovornost kako bi stala na kraj situaciji koja se nalazi na mrtvoj tački prouzrokovanoj tim činovima i kako bi ponovo uspostavila slobodno građansko i trgovinsko kretanje.
„Polisario“ i njegove militantne snage, koje su na to područje ušle od 21. oktobra 2020. godine, tamo su vršile razbojništva, blokirale kretanje ljudi i robe na ovom putu i neprekidno uznemiravale vojne posmatrače Minurso-a. Ova dokumentovana dela predstavljaju stvarne činove destabilizacije s predumišljajem, koji menjaju status područja, krše vojne sporazume i predstavljaju stvarnu pretnju održivosti prekida vatre.
Ova dela podrivaju šanse za bilo kakvim ponovnim pokretanjem političkog procesa koji traži međunarodna zajednica. Od 2016. godine, „polisario“ je sve više vršio ova opasna dela koja se ne mogu tolerisati, u ovoj tampon zoni, kršeći vojne sporazume, nepoštujući apele za poštovanje reda koje je pokrenuo generalni sekretar UN i kršeći rezolucije Saveta bezbednosti, naročito 2414 i 2440, koje su naredile „polisariju“ da prekine sa ovim destabilizujućim delima.
Kraljevina Maroko je tada odmah upozorila i redovno obaveštavala generalnog sekretara UN-a i visoke zvaničnike UN-a o ovim izuzetno ozbiljnim razvojima događaja. Maroko je takođe skrenuo pažnju na ovu situaciju članicama Saveta bezbednosti i Minurso-u, kao i nekolicini susednih država.
Kraljevina Maroko je pružila sve potrebno vreme posredničkim kancelarijama generalnog sekretara Ujedinjenih nacija i MINURSO-a kako bi pritisnule „polisario“ da zaustavi svoje destabilizujuće akcije i napusti tampon zonu El Guergarat.
Međutim, apeli Minurso-a i generalnog sekretara UN, kao i intervencije nekoliko članica Saveta bezbednosti nažalost nisu uspeli.
Maroko je stoga odlučio da deluje u skladu sa svojim nadležnostima i svojim dužnostima, u potpunosti u skladu sa međunarodnom zakonitošću.
Isključivo „polisario“ preuzima punu odgovornost i sve posledice ovih dela.
AMBASADA KRALJEVINE MAROKO BEOGRAD

Be the first to comment