
Student Miloš Pavlović, koji je napadnut noćas na Novom Beogradu, u blizini Studentskog grada, izjavio je danas da je sa još nekoliko drugara bio meta organizovanog, nemilosrdnog, fašističkog napada.
„To nije bio incident, to nije bio samo napad na studente koji žele da uče, to je napad na sve ljude koji misle svojom glavom. Ovo je bio napad na sve koji se zalažu za rad, znanje, obrazovanje“, kazao je Pavlović na konferenciji za medije organizovanoj u Pionirskom parku u kojem studenti koji žele da uče borave od marta sa ciljem da im se ispune zahtevi da se krene sa nastavom na fakultetima.
Pavlović je istakao da je ono što je moglo da se vidi noćas moglo da se vidi tridesetih godina 20. veka u Beču i Minhenu.
„To se desilo 2025. u Beogradu, tada su nacisti stajali na kapijama škola i fakulteta i zabranjivali Jevrejima ulaz. Tako su i nama sinoć okupljeni govorili da ne možemo tu da sedimo i da nam tu nije mesto samo zato što drugačije mislimo u slobodnoj zemlji“, kazao je Pavlović.
– Doneto rešenje o zadržavanju osumnjičenog za podstrekivanje na napad na Pavlovića
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je večeras da je nakon hapšenja više osumnjičenih za napad na Miloša Pavlovića i njegove kolege u Studentskom gradu, doneto rešenje o zadržavanju T.P. (2002) zbog sumnje da je bio podstrekač tog krivičnog dela.
Iz tog tužilaštva su saopštili da je nakon hapšenja lica za koja postoji osnovana sumnja da su u sredu u Studentskom parku izvršili krivična dela, , nakon identifikovanja i hapšenja okrivljenih L.T. (2005) i A.N. (1999), po nalogu javnog tužioca doneto rešenje o zadržavanju okrivljenog T.P. (2002) zbog postojanja osnovane sumnje da je kao podstrekač izvršio krivično delo Nasilničko ponašanje iz člana 344. Krivičnog zakonika u vezi sa članom 34. Krivičnog zakonika.
Uhapšeno lice će u zakonskom roku biti dovedeno na saslušanje kod javnog tužioca.
Imajući u vidu da je javni tužilac dao nalog policijskim službenicima da identifikuju sve učesnike predmetnog događaja, pored navedena tri lica, utvrđeni su identiteti još 15 lica, koji će takođe biti procesuirana u skladu sa zakonom, dodaje se u saopštenju OJT.
– Rektor Univerziteta u Novom Sadu Madić osudio napad na Pavlovića
Rektor Univerziteta u Novom Sadu Dejan Madić osudio je danas napad na studenta Miloša Pavlovića i njegove kolege u Studentskom gradu na Novom Beogradu, ocenivši da su napadnuta trojica najboljih studenata novosadskih i beogradskih univerziteta.
“U ime celokupne akademske zajednice Univerziteta u Novom Sadu žestoko osuđujem ovaj vandalski napad grupe studenata na kolege koje jedino žele da uče, da se razvijaju i ponose željom za znanjem. Vandali im nisu oprostili mirnoću i dobrotu koju su širili oko sebe“, saopštio je Madić.
Naveo je da, “kao neko ko je decenije pedagoškog rada posvetio desetinama hiljada vrednih studentkinja i studenata“, sa ponosom živi i radi u tolerantnoj i toploj multinacionalnoj i multikulturalnoj sredini.
Istakao je da su vrline poput ljubavi prema svom narodu i poštovanju drugih bez obzira na nacionalnost, način razmišljanja ili pogled na stvarnost “put koji se mora braniti“, ali i da su te vrline, koje prema njegovim rečima baštini grupa “posvećenih studenata“, nekima zasmetale da bi pribegli nasilju, što je ocenio kao nedopustivo.
“Ti mladi učenjaci, filantropi, izuzetni studenti koji su zagledani u budućnost, učenje, dobrotu i međuljudsku solidarnost u našoj prelepoj i slobodarskoj Srbiji, postali su žrtve onih koji plemenitost i rodoljublje ne razumeju. Napadnuti su, i to fizički, zato što su drugačiji – ne po rodu ili jeziku, već po ljudskosti“, smatra Madić i dodaje da napad na Pavlovića i njegove kolege predstavlja brutalni akt mržnje.
Prema njegovim rečima, cela srpska akademska zajednica, kao i svi zabrinuti ljudi, duboko je potresena činjenicom da među mladima postoje oni “zadojeni svirepošću i mržnjom“.
“Postavljamo pitanje: da li je moguće da je naše društvo, a možda i akademska zajednica, negde pogrešila kada su trud, znanje i vaspitanje izazvali bes najgorih među nama? Kako smo došli do toga da se primereni studenti doživljavaju kao pretnja“, poručio je Madić.
– MUP: Do sada uhapšeno 18 osumnjičenih za napad na Pavlovića
U nastavku rada na identifikaciji i privođenju učesnika incidenta u Studentskom gradu, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu identifikovali su i uhapsili još sedam lica – Č.R. (2002), R.S. (2003), N.B. (2003), T.S. (2002), V.R. (2003), N.V. (2002) i A.G. (2003) zbog sumnje da su učestvovali u grupi koja je napala studenta Miloša Pavlovića i njegove drugove u Studentskom gradu u Novom Beogradu, tako da je do sada ukupno uhapšeno 18 lica, saopšteno je večeras iz MUP-a.
Takođe, uhapšena su dva lica V.M. (1986) i P.S. (1994) zbog vređanja policijskih službenika tokom večerašnjeg protesta ispred Policijske stanice Novi Beograd.
Policija, u saradnji sa nadležnim tužilaštvom, nastavlja dalji rad na identifikaciji i privođenju drugih učesnika incidenta, kao i na utvrđivanju svih činjenica i okolnosti u vezi s ovim slučajem, a protiv svih koji su učinili krivična dela ili prekršaje, biće podnete odgovarajuće prijave.
– Do sada uhapšeno 14 osumnjičenih za napad na Pavlovića
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je večeras da je do sada uhapšeno ukupno 14 lica zbog učešća u grupi koja je sinoć napala studenta Miloša Pavlovića i njegove kolege, koji su studenti koji žele da uče, u Studentskom gradu na Novom Beogradu.
Dačić je izjavio da je u toku i privođenje četiri osobe koje su organizovale i snimale pripremu napada na Pavlovića i njegove kolege.
Ministar je za TV Informer rekao da će biti još hapšenja.
Naveo je da se broj uhapšenih zbog napada na studenta Miloša Pavlovića i njegove kolege, koji su studenti koji žele da uče, povećava iz trenutka u trenutak i da je od 12 uhapšenih lica jedno lice, Nemanja Čelić, pušteno jer je utvrđeno da on nije bio prisutan i nije učestvovao u napadu.
„U međuvremenu je još troje pronađeno u Smederevu i oni se dovoze sada u Beograd. To je znači 14 lica. Četrnaestorica su dostupna i nalaze se u rukama policije. U međuvremenu je jedno lice uhapšeno na protestu ispred policijske stanice Novi Beograd zbog vređanja službenog lica“, rekao je Dačić.
Dodao je da to poslednje hapšenje nema veze sa događajem od prethodne noći, ali ima veze sa ovim, kako kaže, licemernim protestom.
„Protiv čega se ovde protestuje? Protestuje se protiv akcije policije za hapšenje ljudi koji su počinili nasilje nad drugim licima sa kojima oni ne dele politička uverenja ili bilo koja druga uverenja. To je akt o ugrožavanju bezbednosti i života drugih ljudi, ali ti protesti sigurno neće imati uticaj. Policija radi svoj posao“, rekao je Dačić.
Ukazao je da se dalje radi na identifikaciji i privođenju i ljudi koji se nalaze na snimku na kojem je isplaniran napad na Pavlovića i ta lica će u toku večeri, najverovatnije, biti dovedena u policijsku stanicu.
„Mi smo došli u posed snimka na kom se jasno vidi da nije reč ni o kakvom spontanom napadu već je reč o organizovanom i pripremljenom napadu, jer se tu jasno vidi da se oni organizuju da kažu – da se on nalazi u Studentskom gradu kod Fontane. Oni kreću tamo i spremaju se da napadnu njega i njegove kolege. Sve to znači da je to jedan organizovan čin. Tu su četiri lica kvalifikovana za hapšenje. Jedno lice je već uhapšeno, to je lice koje je snimalo i distribuiralo ovaj snimak, a ostala tri lica će u toku večeri biti privedena“, rekao je Dačić.
Naveo je da je na tužilaštvu da kvalifikuje ta krivična dela, a na policiji je da privede ljude.
„Sada će tužilaštvo da kvalifikuje ta dela i videćemo protiv koga će biti podnete krivične prijave i za koja dela, a protiv koga će biti podnete prekršajne prijave i za koji član o prekršajima. Ovde nije reč o običnom incidentu, već je reč o incidentu sa predumišljajem, odnosno o napadu sa političkim predumišljajem, tj. namerom da se organizuje napad na Miloša Pavlovića i njegove kolege“, rekao je Dačić.
Ukazao je da su uhapšeni L.T. i A.N. oni koji će sigurno biti procesuirani za krivično delo, jer su direktno učestvovali u napadu na Pavlovića.
„Četrnaestorica su dovedena i tragamo za trojicom. Dalje se identifikacija nastavlja i videćemo ko će još biti na tom spisku. Svakako svi oni koji su počinili krivično delo ili prekršaj biće procesuirani, odnosno protiv njih će biti podneta krivična ili prekršajna prijava. To će tokom noći i sutrašnjeg dana biti odrađeno zajedno sa tužilaštvom. Dovođenje u policijsku stanicu je završeno, s tim da očekujemo da će taj broj biti veći od 17. Još hapšenja sigurno. Jedno lice za kojim se traga se nalazi na protestu ispred policijske stanice“, rekao je Dačić.
Dodao je da je do napada došlo tako što su Pavlovića i njegove kolege gađali flašama i limenkama i udarali su ih šakama.
„Bilo je onih koji su vređali, ali učestvovali direktno u udaranju, ali je i to učešće u grupi koja je vršila napad. Svi koji su se nalazili u toj grupa će biti saslušani i odrediće se stepen njihove odgovornosti“, rekao je Dačić.
Istakao je da je policija obavljala značajan posao tokom svih ovih meseci kada je procesuiran veliki broj ljudi.
„Naš zadatak je da obezbedimo stabilan javni red i mir i da osiguramo bezbednost za sve građane. Ja sam siguran da će to policija uspeti da organizuje. Sistem rukovođenja i subordinacije mora da postoji. Mora da postoje principi, u skladu sa zakonom, po kojima će policija postupati“, ocenio je Dačić.
Podsetio je da je imao sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem
„Bitno je da se kaže da je zadatak policije da se stara o sproveđenju o stabilnom javnom redu i miru i da u svemu tome nema izuzetaka. Od 1. novembra procesuirano je 625 lica – 219 krivično, a 406 prekršajno. Podneti su izveštaji tužilaštvu za 268 lica. Policija će obaviti svoj zadatak, a to je da osigura stabilnost i bezbednost u ovoj državi“, zaključio je Dačić.
– MUP: Privedene još dve osobe zbog sumnje na napad na Pavlovića, uhapšeno 8 do sada
U nastavku rada na identifikaciji i privođenju učesnika incidenta u Studentskom gradu, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu identifikovali su i uhapsili još dva lica D. N. (2003) i N. Č. (2004) zbog sumnje da su učestvovali u grupi koja je napala studenta Miloša Pavlovića i njegove drugove u Studentskom gradu u Novom Beogradu, tako da je do sada ukupno uhapšeno osam lica, saopšteno je večeras iz MUP-a.
Policija, u saradnji sa nadležnim tužilaštvom, nastavlja dalji rad na identifikaciji i privođenju drugih učesnika incidenta, kao i na utvrđivanju svih činjenica i okolnosti u vezi s ovim slučajem, a protiv svih koji su učinili krivična dela ili prekršaje, biće podnete odgovarajuće prijave, dodaje se u saopštenju.
– Uhapšeno šest osoba osumnjičenih za napad na studente u Studentskom gradu
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu identifikovali su i uhapsili D. G. (22), A. V. (21), M. K. (24), L. T. (20), A. N. (26) i Ž. J. (26) zbog sumnje da su učestvovali u grupi koja je napala Miloša Pavlovića i njegove drugove u Studentskom gradu u Novom Beogradu.
– Suočili smo se sa pravim licem fašizma
Studenti koji žele da uče Miloš Pavlović, Vladimir Balać i Luka Lalošević napadnuti su noćas u Studentskom gradu u Beogradu, a Pavlović je rekao da ih je napala grupa ljudi dok su mirno sedeli u kafiću.
On je noćas, posle napada, rekao novinarima u Urgentnom centru da je napad na njega i njegove prijatelje fašistički.
“Mislio sam da kada su govorili o događajima 1931. godine u Beču i 1938. i godine u Minhenu da se preuveličava, ali nakon ovoga što sam ja večeras doživeo, verujem. Doživeo sam da vam se neko u lice unosi dok ležim na podu i da me dočekuju ljudi koji žele da me izlože fašističkim napadima“, rekao je on.
Pavlović je rekao da su on i njegovi prijatelji napadnuti dok su mirno sedeli u jednom kafiću na Novom Beogradu, kod Studenjaka.
„Suočili smo se sa pravim licem fašizma. Nasilje je postalo ideologija, a nasilje program tih ljudi. Tu sam proveo ceo period školavanja u Studenjaku. Tu sam došao da obiđem prijatelje sa kojima sam delio i dobro i zlo. Bio sam da obiđem i portira, čika Boru. Došao da se vidim sa prijateljima. I onda doživite to da vas napolju dočekaju. Dobio sam limenke i udarce u lice, po stomaku, leđima. I Vladimir Balać i Luka Lalošević, svuda smo dobili udarce. Oborili su nas na pod, digao sam se nekako uspeo da odem. Nadam se da će otkriti nadležni krivce i da će biti kažnjeni“, rekao je Pavlović.
Naveo je da napadači nisu uspeli da ga ućutkaju, već da će se još jače boriti da Srbija ne bude, kako je rekao, fašistička zemlja.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je noćas da je Pavlović zadobio povrede glave, grudnog koša, leđa, kao i da mu je posečena ruka.
„Njegov drug (Balać) je dobio povrede leđa i u abdomen. Problem je što je njegov drug sa 11 godina operisao bubreg i nažalost dobio je udarce sada u tom predelu. On je trenutno na dijagnostici. Radi se skener. Što se tiče Miloša on je došao u stanju šoka. Udarci u glavu su imale posledice, radi se dijagnostika“, rekao je Lončar.
Istakao je da se prvi put desilo da je neko napadnut jer želi da studira i da uči.
“Da li se nekada pre desilo da se napadaju deca koja žele da uče? Insistiram da se nikada ovo ne desi, da neko bude napadnut, jer je radio svoj posao. Njegov posao je da uči“, dodao je on.
– Pozivam nadležne institucije da hitno otkriju sve koji su nas napali
Student Miloš Pavlović, kome su sinoć blizini Studentskog grada na Novom Beogradu nanete telesne povrede, pozvao je nadležne institucije da što pre otkriju sve koji su napali studente koji hoće da uče.
„Pozivam sve nadležne institucije. Iskreno verujem da će u najkraćem roku da otkriju sve koji su nas napali, koji su nas gađali, jer ovako ne možemo dalje. Vi ne možete da sednete normalno u kafić. Zbog čega? Zato što ste Miloš Pavlović, zato što ste Vladimir Balać, zato što ste Luka Lološević, zato što ste Milutin Miović, zato što ste Milutin Cimeša, zato što ste Luka Jevtić, zato što ste studenti koji žele da uče. Samo to. Ništa više. Nikome na senku nismo stali“, poručio je Pavlović na konferenciji u Pionirskom parku.
Dodao je da je to za sve njih veliki šok.
„I nadamo se da ćemo se oporaviti što pre. Milutin nije mogao sada, trenutno, da bude sa nama. On je imao sa 17 godina operaciju bubrega. Tu su ga i udarili. Mora da miruje, trenutno. Ali mislim da će uskoro da nam se pridruži“, dodao je Pavlović.
– VJT naložilo identifikaciju osoba koje su napale studente koji žele da uče
Više javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je danas Trećem osnovnom javnom tužilaštvu da hitno preduzme sve radnje iz svoje nadležnosti i da u saradnji sa policijom identifikuje i procesuira osobe koje su sinoć izvršile nasilje nad studentima M.P. i V.B. i nanele im telesne povrede.
VJT u Beogradu ističe da svako nasilje na ulicama Beograda mora biti sankcionisano u skladu sa zakonom.
– Stanković: Tužilaštvo da utvrdi okolnosti
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković osudio je danas napad na studente Miloša Pavlovića i Vladimira Balaća, koji su napadnuti u sredu uveče u Studentskom parku i naglasio da osuđuje svako nasilje na univerzitetu i ono koje je, kako je rekao, inicirano onime što se dešava na univerzitetu.
Stanković je za K1 televiziju rekao da tužilaštvo treba da utvrdi činjenice i okolnosti tog incidenta i da li treba da se sprovede istraga i podignu optužnice.
“Kao ministar prosvete osuđujem svaki vid nasilja prema bilo kome, koji se desio unutar akademskih institucija ili se desio nekom pripadniku akademske zajednice. To je principijelan stav i od tog stava ne odustajem“, rekao je Stanković.
IZVOR:RTV

Be the first to comment