Očekuje se da dnevno bude i 2.000 obolelih, najveći rizik zaraze na slavljima

epa08686156 A medical staff measures a body temperature to people arriving to tests for coronavirus, at a hospital in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, 21 September 2020. Countries around the world are taking increased measures to stem the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus which causes the Covid-19 disease. EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Koronavirus je u Srbiji od početka epidemije registrovan kod 48.403 osobe, a zabeleženo je 826 smrtnih slučajeva, pokazuju podaci sa sajta covid19.rs.

Koronavirus oštećuje i sluh, pokazala studija iz Niša

Tim lekara sa ORL klinike KC Niš ispitivao je uticaj koronavirusa na sluh, i pokazalo se da oboljevanje od kovida-19 može dovesti od blagog do srednjeg pada sluha na visokim frekvencijama.

Ovo je u svetu prva sveobuhvatna studija uticaja kovida na sluh, kaže za RTS direktor ORL klinike Dušan Milisavljević.

Prema poslednjim informacijama, u Nišu je registrovano 28 novoobolelih od koronavirusa, a na bolničkom lečenju je 89 pacijenata od kojih je 14 na intenzivnoj nezi.

Nove mere na KiM, u bolnici u Kosovskoj Mitrovici hospitalizovano 13 pacijenata

Priština je odlučila da u naredne dve nedelje, na osnovu reciprociteta, sve osobe koje dolaze iz visoko rizičnih područja prema službenoj listi Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, uslovi za ulazak na Kosovo posedovanjem negativnog pi-si-ar testa na kovid-19.Odluka prištinskih vlasti o ulasku na Kosovo i Metohiju uz obavezan negativan pi-si-ar test ne odnosi se na žitelje centralne Srbije.

Među odlukama kosovske vlade nalaže se restoranima, kafeterijama, tržnim centrima, zabrana rada od pet ujutru di 21 čas. Nema okupljanja za više od pet ljudi.

Osobama starijim od 65 godina dozvoljeno je slobodno kretanja van njihovih kuća dva puta u toku dana – od šest do 10 časova pre podne i od 16 do 19 časova popodne. Ograničenje kretanja neće da važi jedino radi zdravstvenih potreba.

Prema poslednjim podacima u zdravstvenom sistemu kosovske vlade koronavirusom zaraženo je 3.880 osoba. Od početka epidemije zaraženo je 20.179 osoba od kojih je 688 preminulo.

Direktor bolnice u Kosovskoj Mitrovici Zlatan Elek kaže za RTS da je u toj bolnici hospitalizovano 13 pacijenata koji imaju potvrđenu infekciju i imaju upale pluća.

„Njih šest zahtevaju i kiseoničku potporu. U trijažnom centru su četiri pacijenta koji će danas biti testirani i sutra ćemo za njih imati rezultate“, naveo je Elek.

Navodi da sve vreme dok smo bili disciplinovani ovakvu eksploziju infekcije nismo imali.

„Sada imamo i period pred zimu, ukrštanje gripa i korone. Pored toga imamo i sezonu slava, okupljanja, proslava koje bi trebalo da budu zabranjene. Apelujem na sugrađane da od njihove discipline zavisi koliko će ova bolnica izdržati, s obzirom na to da ima ograničene kapacitet, jer moramo da lečimo i pacijente koji imaju i druge bolesti“, istakao je Elek.

Za obolele od kovida predviđena je, napominje, fizijatrijska bolnica, odvojeno je infektivno odeljenje i trijažni centar.

„Ako bude potrebno vratićemo se u na stari modalitet rada i celu internističku zgradu opredelićemo za obolele od kovida. Pi-si-ar laboratorija je završena i nadamo se da će uskoro početi da radi i moći ćemo veći broj sugrađana da testiramo“, zaključio je Elek.

Epidemiološka situacija u Pirotskom okrugu nesigurna, sa tendencijom prelaska u nepovoljnu

Epidemiolozi upozoravaju da je na teritoriji Pirotskog okruga bilo 22 slučaja zaraze u oktobru.

Na grudnom odeljenju pirotske bolnice su četiri pacijenta, jedan je upućen u Niš.

Iz Zavoda za javno zdravlje navode da je situacije nesigurna sa tendencijom prelaska u nepovoljnu, sa posebnim akcentom na Dimitrovgrad, koji je do sada imao sedam obolelih od početka epidemije.

Savetuje se odgovorno ponašanje, poštovanje mera i preporučuje se otkazivanje slavlja.

U Srbiji 1.196 hospitalizovanih

U zemlji je zbog zaraze koronavirusom, prema poslednjim podacima, 1.196 hospitalizovanih pacijenata, dok se 52 osobe nalaze na respiratorima.

Prema poslednjem preseku, još šest pacijenata preminula su od kovida 19 u Srbiji, a koronavirus je registrovan kod još 1.449 osoba.

Očekuje se sve više novih slučajeva koronavirusa

Imunolog Srđa Janković kaže da neće da prejudicira koliko smo daleko od rigoroznih mera, dok to ne odluči Krizni štab, ističući da je bitno da se poštuju mere koje već postoje.

Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon izjavio je da se očekuje da će broj zaraženih koronavirusom nastaviti da raste narednih desetak dana i da bi mogao da dostigne više od 2.000 novoobolelih dnevno, a da će broj preminulih od kovida 19 postati dvocifren.

Gradonačelnik i član Kriznog štaba Zoran Radojičić rekao je za RTS da epidemija ima svoju dinamiku, a naše ponašanje može da snizi krivu, odnosno da smanji plato.

Žurke, slave i druga slavlja su najveći izvor zaraze, istakao je Radojičić.

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić izjavio je da neće biti policijskog časa u Beogradu, već da je neophodno da se striktno poštuju postojeće mere zaštite.

 

IZVOR:RTS

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*