Situacija zdravstvenog rizika se ne smanjuje i suočeni smo ponovo sa porastom broja zaraženih i neizvesnom situacijom. Kao što je istakla i Svetska zdravstvena organizacija uslovi izolacije i ograničenja kretanja doprinose u značajnoj meri porastu rizika od nasilja.
Od početka godine ubijeno je preko deset žena u prodoičnom nasilju a potreba za podrškom vezano za izlasak iz situacije nasilja je sve učestalija. Sos ženski centar ostvario je tokom juna 33 poziva putem sos telefona i 10 poziva putem mobilnih linija. Tokom pandemije organizovale smo i online podršku a važnost našeg delovanja na lokalnom nivou prepoznale su fondacija TRAG i agencija UN women koje su nas podržale tokom tri meseca trajanja krize. Kako je situacija u vezi pandemije i dalje vanredna očekujemo da će online podrška i dalje biti aktuelna i potrebna.
Sos ženski centar ima razvijeno savetovalište za žene kao i razvija uslugu savetovališta za mlade. Okolnosti u kojima smo već 4 meseca nepovoljno utiču na mentalno zdravlje a naše savetovalište za žene otvoreno je za sve građanke bez obzira da li su izložene nasilju ili ne. Usluge su besplatne i mogu se kontinurano pružati tokom 6 meseci. U savetovalištu je trenutno angažovano 8 terapeutkinja sa višegodinjim iskustvom u savetodavno-terapijskom radu. Sa druge strane, savetovalište za mlade takođe je besplatno i otvoreno za sve mlade uzrasta od 18-30 oba pola. U savetovalištu za mlade angažovane su psihološkinje.
Obraćamo se ovim putem u želji da napravimo prilog o savetovalištu, kao i da govorimo o temama šta znači obratiti se terapeutu/kinji, ko se sve i zbog čega može obratiti, koja je uloga psihološke podrške u očuvanju mentalnog zdravlja i zašto nam je tokom krize posebno važno da imamo podršku.
Be the first to comment