
Nema razloga da u Srbiji više postoji vanredno stanje, rekla je danas premijerka Ana Brnabić na sednici Skupštine Srbije, na kojoj su poslanici nakon incidenta koji je Boško Obradović napravio na početku zasedanja, počeli raspravu o ukidanju vanrednog stanja, koje je uvedeno 15. marta.
Brnabić je kazala da su se, prema mišljenju struke, stvorili svi uslovi da se ukine vanredno stanje.
„Uslov je bio da više od sedam dana imamo manje od pet odsto zaraženih u odnosu na broj zaraženih. Taj uslov je ispunjen, od 28. aprila mi smo ispod pet odsto“, rekla je Brnabić.
Ona je pozvala poslanike da ukinu vanredno stanje i da ono ne ostane ni dan duže nego što je to neophodno.
„Nećemo ukidati Krizne štabove, oni će nastaviti da rade, nastavićemo da testiramo građane da bismo obezbedili punu sigurnost i da radimo prevenciju za eventualni drugi talas epidemije“, istakla je Brnabić.
Brnabić je najavila da će na sledećoj sednici Kriznog štaba biti jasno određene mere pod kojima će građani ulaziti u Srbiju iz inostranstva, a da ne budu u karantinu.
„Izaći će u petak ili u ponedeljak sa jasnom preporukom. Razmišljamo da će dokaz biti ili negativan test na koronu koju je osoba prethodno uradila u zemlji iz koje dolazi ili ćemo mi raditi test“, rekla je Brnabić.
Skupština Srbije počela je danas sednicu na kojoj će razmatrati Predlog odluke o ukidanju vanrednog stanja, koji je podnela vlada, a sednici prisustvuju premijerka Ana Brnabić i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Poslanici raspravljaju o Predlogu zakona o važenju uredbu koje je Vlada Srbije uz supotpis predsednika Republike donela za vreme vanrednog stanja.
Biće ukinuto 11 uredbi koje su važile za vreme vanrednog stanja, a odnose se na organizaciju rada, deo poreskih mera, način zaduživanja, učešću u krivičnom postupku.
Do stupanja na snagu neophodnih zakona, nastaviće da važi 15 uredbi koje se odnose na pomoć privredi i poljoprivredi, drumskom saobraćaju, rokove za podnošenje finansijskih izveštaja i rokove u upravnim postupcima.
U predlogu zakona piše da će nadležne izborne komisije 11. maja 2020. doneti rešenja o nastavljanju sprovođenja izbornih radnji.
Obradović iznet iz sale
Predsednika pokreta Dveri skupštinsko obezbeđenje iznelo je iz sale za sednice, nakon što je, na početku sednice, ušao u salu za zasedanja i počeo da duva u pištaljku, pored govornice, a potom odbio da napusti zasedanje.
Obradović nije želeo da napusti salu, iako ga je predsednica parlamenta isključila sa sednice i popeo se na mesto predsedavajućeg, gde mu je obezbeđenje prišlo, kako bi ga udaljilo iz sale.
Kako nije želeo da izađe, obezbeđenje ga je na kraju iznelo iz sale, a Obradović se u jednom trenutku uhvatio za zastavu, koju je počeo da vuče sa sobom, ali ju je obezbeđenje uzelo i vratilo na mesto.
Predsednica Skupštine Maja Gojković je pre toga izrekla dve opomene Obradoviću, posle čega mu je oduzela reč i isključila ga sa sednice.
Gojković je potom odredila pauzu, kako bi obezbeđenje izvelo Obradovića.
On nije hteo da napusti salu, nastavio je da zviždi i da viče „dole vlada“ i „dole Vučić“, a sve vreme je stajao pored šefa srpske diplomatije Ivice Dačića.
Polemika Brnabićeve i Čanka: Đilas je za rubriku „nije se desilo“, Vučić stalna meta linča
Đilas je za rubriku „nije se desilo“, rekla je premijerka u polemici sa poslanikom LSV Nenadom Čankom.
Čanak je, naime, osim što je podržao ukidanje vanrednog stanja, pozvao na vraćanje „normalnosti“.
Začudila ga je, kaže, bakljada na krovovima i puštanje s razglasa uvredljive poruke na ime „jednog građanina“.
Čanak nije rekao da se radi o neformalnom lideru Saveza za Srbiju Draganu Đilasu, ali je premijerka bez rukavica odgovorila da je Đilas za rubriku „nije se desilo“.
Ponovila je stav da niko iz vladajućih struktura nije pomenuo porodicu Dragana Đilasa, i da je ponosna što je član stranke koja nikada nije napadala decu svojih protivnika.
Ona je ocenila da su se prekjuče mogle čuti „suze, plač i žalopojke jednog čoveka, koji je, čini mi se, čitavu porodicu zloupotrebio za političku korist“.
„Videli smo plač i kuknjavu, a onda, nakon toga, imate zloupotrebu fotografije starijeg sina Aleksandra Vučića, čime je njegov život doveden u opasnost“, rekla je Brnabić.
Brnabić je dodala da će se boriti protiv licemerja i lažnih vesti, ali i nove rubrike „nije se dogodilo“, kao što je slučaj sa „napadom na decu Dragana Đilasa“.
„Na svu sreću nije se dogodilo“, rekla je Brnabić.
Brnabić je dodala da su SzS pozivali na protest u vreme policijskog časa samo kako bi se napravio incident.
Brnabić je kazala da je licemerno i da se od Vučića traži da ne učestvuje u kampanji, da lista ne može da nosi njegovo ime, da se traži da ne može da glasa, sve ono što nije važilo u vreme Borisa Tadića.
„Kažete da je jedan građanin zemlje javno linčovan, a ako niste mislili na Vučića onda ne znam na koga ste mislili. Volela bih da nemamo takvu vrsti licemerja“, dodala je Brnabić.
Brnabić je kazala da izgleda da Vučićeva deca nemaju pravo na zaštitu i da se ne osuđuje kad neko njegovu decu dovede u životnu opasnost.
„Kada to stavimo na tas, navodni plač i suze i direktne napade i ugrožavanje života sina Aleksandra Vučića, dođemo do toga da neko bez razloga može da krši policijski čas kao što to radi SzS, samo da bi izazvao politički incident“, rekla je Brnabić.
„Što se tiče Vlade Srbije mi sve građane tretiramo isto. Mislim da to građani prepoznaju“, rekla je Brnabić i dodala da neće biti praznih šerpi, jer je u prvom kvartalu privredni rast iznad pet odsto.
IZVOR:RTV
Be the first to comment