Mera o obaveznim kovid propusnicama u Sloveniji je danas blago ublažena, pošto je taj zahtev ukinut za one koji rade od kuće, kao i za one koji sipaju gorivo sve dok ne ulaze u unutrašnjost benzinskih pumpi.
To je odluka koja proističe iz uredbe usvojene kasno sinoć, a koja je usledila nakon oštrih kritika na račun obaveznih kovid propusnica za one koji rade od kuće, posebno za samozaposlene, prenosi slovenačka agencija STA.

Ta mera ostaje na snazi za veliku većinu usluga.
Slovenačka vlada je odlučila io da se sportske aktivnosti u zatvorenom i na otvorenom mogu izvoditi bez maski i distanciranja sve dok učesnici imaju važeću kovid propusnicu.
Dve firme u BiH nevakcinisanim radnicima zabranile rad
U BiH su dve privatne firme obavestile svoje zaposlene da se moraju vakcinisati protiv korona virusa, jer im u suprotnom neće biti dozvoljeno da rade.
Slučaj preduzeća iz Bosanske Dubice i Milića, koja su zaposlenima postavili ultimatum o vakcinaciji, pokrenuo je raspravu o tome mogu li firme to zahtevati od svojih radnika, s obzirom na to da je vakcinacija dobrovoljna, piše Srpska Info.
U Ministarstvu rada Republike Srpske (RS) rekli su da to pitanje nije definisano odredbama Zakona o radu, dok se u Uniji poslodavaca RS zalažu za vakcinaciju, ali bez prisile, prenosi Klix.
„Stav je da se ljudi ne prisiljavaju, a s obzirom na zakonska rešenja, to se ne može ni primenjivati. Mislim da najveći deo poslodavaca neće preduzimati takve mere“, rekao je predsednik Unije Saša Trivić.
Direktor firme iz Dubice Dražen Vidović tvrdi da ta kompanija zvaničnim dopisom nikoga ne uslovljava.
„Ja ne otpuštam radnike. Pozivam ih i molim da se prijave za vakcinaciju putem Privredne komore, zbog svog i zdravlja svojih porodica, ali i same fabrike koja zapošljava 380 ljudi. Ako brinemo o 380 porodica, osiguravamo posao, ne dugujemo državi ništa, minimum koji tražim u ovim uslovima je da se ljudi prijave za vakcinaciju. Ako se ne vakcinišu, radnici ne mogu ući u fabriku, jer želim da zaštitim zdravlje ljudi, radna mesta i poslovanje“, istakao je Vidović.
Naveo je da su prošle sedmice na bolovanju imali više od 40 radnika, od toga je trećina sa potvrđenom infekcijom. Naveo je da su vlasnici te firme italijanski investitori, kao i da je Italija obavezala javni i privatni sektor da se vakcinišu.
Sindikalci poručuju da je važno zaštititi zdravlje, ali i proces rada.
„Najviše bismo voleli kada bi radnici prihvatili apel poslodavaca, ali i sindikata, da zaštite sebe, zdravlje svoje porodice i kolega u fabrici. Jer za siguran proces proizvodnje moramo biti zdravi, a s druge strane moramo da kažemo da ni zakonom nije regulisano da svako mora biti vakcinisan. To je na dobrovoljnoj osnovi“, rekao je predsednik Sindikata tekstila Danko Ružičić.
Dodao je da za sindikat najvažnije što su dobili uveravanja od firme da radnici koji se ne vakcinišu neće dobiti otkaz.
Ružičić je, međutim, upozorio da postoji realna opasnost da firma prekine proizvodnju zbog velikog broja zaraženih, što onda dovodi u pitanje i plate.
Severna Makedonija počinje sa davanjem buster doze
U Severnoj Makedoniji će od ponedeljka početi da se deli treća, buster doza vakcine protiv kovida, a prvi koji će imati pravo da je dobiju su stariji od 60 godina, zdravstveni radnici i imunokompromitovane osobe, bez obzira na godište.
Vlada iz Skoplja najavljuje i proveru opšteg zdravstvenog stanja stanovništva, a uvešće se i brzi, antigenski testovi za učenike osnovnih i srednjih škola, prenela je novinska agencija MIA.
Prema informacijama koje je izneo ministar zdravlja Venko Filipče, treća doza vakcine trebalo bi da bude od proizvodača Fajzer/Biontek, a nakon toga slediće i preporuke za vakcine drugih proizvođaca.
Filipče je rekao da će svi građani koji su primili drugu dozu pre najmanje šest meseci, dobiti SMS poruku, nakon čega mogu da pozovu i zakažu primanje treće doze.
IZVOR:RTV

Be the first to comment