Prekršajni sud u Subotici proglasio je krivim i izrekao kaznu od 150.000 dinara za 66-godišnjeg J. R. iz Subotice, koji je u zatočeništvu držao 22 strogo zaštićene vrste ptica.
Presuda je doneta 19. juna, naglašavaju u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode i dodaju da je slučaj otkriven 15. januara.
Reč je o 12 češljugara, četiri konopljarke, četiri čiška i jednoj žutarici, pticama koje je J. R. držao kod sebe bez dokaza o poreklu.
J. R je prilikom odbrane tvrdio da je sve ove ptice pevačice kupio na pijaci i da ih je držao kod kuće kao kućne ljubimce.
Pokrajinski zavod za zaštitu prirode povodom ove presude navodi da je izvesno da u Srbiji postoje centri hvatanja divljih životinja u prirodi, njihove prodaje i držanja u zarobljeništvu radi preprodaje.
„Oštro osuđujemo česta kršenja zakona uz izgovore okrivljenih da nisu znali da su divlje ptice koje drže u zarobljeništvu pod zaštitom. Najveći deo naše divlje ptičje faune spada u strogo zaštićene vrste, čije je hvatanje i držanje u zarobljeništvu strogo zabranjeno i kažnjivo. Iz tog razloga molimo građane da ne hvataju ptice, da ih ne kupuju, ali i da ne zatajuju ukoliko primete da ih neko hvata ili drži u kavezima nego da to prijave inspekciji zaštite životne sredine“, kaže Marko Tucakov, biolog u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.
On podseća na veliku vrednost biodiverziteta u Srbiji i kaže da su ovakva nedela njegovo neposredno uništavanje.
Iz Zavoda dodaju da je uzgajanje strogo zaštićenih vrsta u zarobljeništvu strogo zakonski regulisano i dozvoljeno samo rešenjem Ministarstva zaštite životne sredine i to samo u slučajevima kada se drže jedinke koje su već rođene u zarobljeništvu i koje potiču od roditelja koji se legalno drže u zarobljeništvu.
Ptice koje su bile u posedu J. R. su prilikom vanrednog inspekcijskog nadzora oduzete, upućene na rehabilitaciju u prihvatilište za divlje životinje zoo vrta na Paliću i, nakon oporavka, puštene u svoja prirodna staništa.
Držanje ptica u zatočeništvu i trgovina ovim vrstama tema je koju je 021 istraživao ranije ove godine, u nameri da analizira sudsku praksu u ovim slučajevima. Kako smo otkrili, kazne su mahom minimalne, često i ispod zakonskog minimuma, što znači da ponekog građanina držanje strogo zaštićene vrste u zatočeništvu „izađe“ samo 10.000 dinara.
Be the first to comment