Švajcarska obaveštajna služba: Napad u Bosanskoj Krupi je bio motivisan džihadom

Foto: RTRS
U najnovijem izveštaju Federalne obaveštajne službe Švajcarske za 2025. godinu o bezbednosnim pretnjama u Evropi, napad na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, prilikom čega je teško ranjen jedan, a ubijen drugi policajac, karakteriše se terorističkim činom.

Izveštaj tretira sve bezbednosne pretnje na globalnom i kontinentalnom planu čije aktivnosti mogu imati reperkusije i na Švajcarsku. U kontekstu aktivnosti terorističkih grupa u Evropi iz Federalne obaveštajne službe Švajcarske ističu porast napada koji su inicirani ratom u Pojasu Gaze.

– Verovatno je da centralne organizacije „Islamske države“ i Al-Kaide trenutno nisu u mogućnosti samostalno pripremati ili izvršavati napade u Evropi – navodi se u izveštaju Švajcarske obavještajne službe, prenosi Provereno.

U tom kontekstu Švajcarska obaveštajna služba je mapirala sve napade koji su kvalifikovani i okarakterisani na osnovu bezbednosnih procena. Napad kojeg je 24. oktobra 2024. godine izveo maloletnik na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi okarakterisan je kao teroristički napad motivisan džihadom.

U napadu je maloletnik naoružan nožem upao u Policijsku stanicu Bosanska Krupa te nasrnuo na dvojicu dežurnih policijskih službenika Ozrena Marana i Avdu Hasanovića.

Napad u Bosanskoj Krupi, prema izveštaju Švajcarske obaveštajne službe, odražava profil napada koji su planirali i izvodili „usamljeni vukovi“.

– Broj džihadistički motivisanih napada u Evropi je u porastu. Došlo je do povećanja učestalosti napada i incidenata koji su, zbog profila ili načina delovanja počinilaca, u početku izazvali sumnju na terorizam, ali se to naknadno nije moglo nedvosmisleno dokazati – dodaje se u izveštaju.

Podsećamo, nakon određivanja mera pritvora za maloletnog počinioca napada, Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona uputilo je Opštinskom sudu u Bosanskoj Krupi predlog za upućivanje u odgojno-popravni dom.

Državno tužilaštvo koje sprovodi istragu, osim na ročištima za produženje pritvora i mera zabrane, javnost nije informisalo o bilo kakvim detaljima istrage, niti je podiglo konkretne optužnice.

Rusmir Karkin, branilac pet osoba koje su osumnjičene u ovom predmetu, navodi da oni još uvek čekaju tužilačku odluku o istrazi i da se još uvek nalaze pod merama zabrane, prema odluci Suda BiH, piše Klix.

 

 

 

 

 

IZVOR:RTRS

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*