Od 62.817 učenika, tek 8.000 upisano elektronski, ostali išli do škole
Od ukupno 62.817 učenika upisanih u srednje škole širom Srbije u nedavno završenom prvom roku, oko 8.000 njih iskoristilo je mogućnost za onlajn upis. Prvi put uveden, a pre svega zbog nestabilne epidemiološke situacije preporučen kao najbezbedniji način da mali maturanti i zvanično postanu srednjoškolci, elektronski upis nije masovno iskorišćen. Onlajn se upisalo svega 12,7 odsto đaka, ostalima je bilo lakše da dođu u školu. Tako izgleda kad se uporede pomenuti podaci saopšteni za „Politiku” iz Ministarstva prosvete i Kancelarije za IT i e-upravu. Ispostavilo se da je upis održan u vreme naglog porasta broja obolelih i proglašenja vanredne situacije u 20 gradova i opština zbog kovida 19, čime je onlajn usluga postala još primerenija.
Nameće se pitanje zašto je većina roditelja i đaka, više od 85 odsto ukupnog broja upisanih, odlučila da dođe u srednju školu radi upisa, uprkos epidemiološkom riziku i preporuci da ne dolaze, već decu upišu elektronski.
– Elektronski upis podrazumeva i deo usluge koji je posao zaposlenih u školama, što znači da će za više od 60.000 roditelja, to jest njihove dece, automatski biti povlačeni podaci iz matične knjige rođenih, prebivališta i zdravstvenog informacionog sistema. Tako da možemo da kažemo da je usluga e-upisa za 100 odsto roditelja obezbedila da ne moraju da donose nijedan papir, da ne budu kuriri koji idu od šaltera do šaltera, a da je uz to i 15 odsto roditelja iskoristilo tu mogućnost da ne ode u srednju školu – odgovor je nadležnih iz Kancelarije za IT i e-upravu.
Prvog dana upisa u srednje škole onlajn uslugu portala „E-uprava” iskoristilo je oko 6.000 đaka. Da je „bilo izvesnih problema, nekoliko puta dolazilo do usporavanja, odnosno pucanja tog sajta”, potvrdio je i Aleksandar Pajić, posebni savetnik ministra prosvete, kao i da je „velika većina izabrala da ode u škole, da vidi kako izgledaju”, iako to nije bilo preporučljivo.
U školama su se strogo pridržavali mera epidemiološke zaštite. Od direktora smo saznali i da su i oni, tek kad je upis počeo, obavešteni da će pristup podacima za onlajn prijavljene đake imati tek kad se upis zvanično završi i da će tada moći elektronskom poštom da obaveste roditelje da li nešto od dokumenata nedostaje ili je upis uspešno okončan. I nakon toga roditelji nisu razumeli iz koje baze se preuzimaju svedočanstva iz osnovne škole koja ne postoje u digitalnoj formi, kao i lekarska uverenja, jer mnoga deca zbog preteće epidemiološke situacije nisu stigla da obave potrebne zdravstvene preglede.
– Samim tim što je učenik raspoređen u određenu školu, o čemu škole imaju informaciju, znači da je završio osnovno obrazovanje. U trenutku kada obrađuje prijavu koja je elektronski podneta, ovlašćenoj osobi iz škole nije potreban uvid u svedočanstvo kako bi uspešno završila upis, ali kada pođe u školu, učenik će doneti svedočanstvo o završenom osnovnom obrazovanju i vaspitanju, kao i uverenje o položenom završnom ispitu da se priloži u dosije učenika – razjasnili su za naš list u Kancelariji za IT i e-upravu.
Ipak, upis u stručne škole, bilo da je prijava podneta preko portala bilo direktno u školi, ne može da bude okončan dok učenik ne prođe lekarski pregled. U školama nam je potvrđeno da je resorno ministarstvo omogućilo upis učenicima koji nisu pribavili lekarsko uverenje za obrazovni profil u koji su raspoređeni, uz obavezu da ga dostave kad se za to steknu uslovi. Otuda je prvi krug upisa u srednje škole i zvanično završen i činjenično nije dok sva potrebna dokumenta ne budu na broju u školskoj evidenciji do 31. avgusta.
IZVOR:POLITIKA
Be the first to comment