Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Zoran Đorđević saopštio je da je od 256 korisnika i 98 zaposlenih u Gerontološkom centru Niš, sinoć do ponoći, u Klinički centar u Nišu smešten 151 korisnik i pet radnika tog centra.
Đorđević je u izjavi za agenciju Tanjug istakao da su svi korisnici i zaposleni pregledani i da se osećaju dobro.
On je, govoreći o tome ko je odgovoran za to što je došlo do ulaska virusa u tri državna i tri privatna doma za stara lica, naglasio da je država šest nedelja uspevala da zadrži koronu izvan kapija ovog centra u Nišu, a da je zbog greške direktora te ustanove naneta nemerljiva šteta celom sistemu.
Prema njegovim rečima, direktor Gerontološkog centra u Nišu učinio je nešto što je potpuno u suprotnosti sa svim aktivnostima koje je država preduzela u borbi protiv koronavirusa i na taj način proizveo nesagledive posledice po zdravlje ljudi.
Pokazali smo da smo i u ovakvim trenucima odlučni u tome da kaznimo sve one koji sebi daju za pravo da donose ovakve odluke, da kriju određene informacije koje mogu ljudima da ugroze život, istakao je ministar i dodao da su odmah preduzete sve mere kako bi se predupredila šteta koja eventualno može da nastane.
Đorđević je preneo da je nakon treće preporuke Ministarstva, 46 domova za stara lica u Srbiji počelo, ili će u narednim danima krenuti, sa dvonedeljnom organizacijom rada zaposlenih, koji 14 dana neće smeti da izlaze iz tih ustanova.
On je precizirao da u Srbiji ima ukupno 74 državne i 229 privatnih ustanova/domova za smeštaj starijih lica sa približno 21.000 korisnika.
Prema najnovijim informacijama, kako je rekao, u tri državna i tri privatna gerontološka centra zabeleženo je prisustvo koronavirusa, i to u državnim ustanovama Smederevo, Niš i Trbunje i privatnim ustanovama „Doživeti stotu“, „Stara pruga“ i „Nana“.
Među zaraženima postoje i oni zaposleni koji su na vreme izolovani i ne rade, a radili su u nekim ustanovama kao što je „Sunčev breg“, na usluzi „Pomoć u kući“ koju obezbeđuje Gerontološki centar Beograd i Dom za smeštaj odraslih i starih „Eskulap“, objasnio je ministar.
Prema njegovim rečima, u Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj prisustvo virusa je utvrđeno kod domara, ali zaposleni i pacijenti nisu imali kontakt za inficiranom osobom.
Ministar je podsetio na to da je jedna od prvih mera Vlade na početku vanrednog stanja bila da se dozvoli zapošljavanje 20 odsto više radnika u medicinskom sektoru, a onda je dodatno obezbeđeno 289 negovateljica kojima je data mogućnost da se zaposle u domovima i ustanovama širom zemlje kako bi korisnici bili zbrinuti.
Đorđević je objasnio da su procedure jasne i da, ako se utvrdi da u nekom staračkom domu ima bilo kakva sumnja da je neko inficiran, odmah se korisnici i zaposleni šalju na bolničko lečenje.
Ukoliko je neko pozitivan na virus, a nema nikakvih simptoma, u tom slučaju upućuje se u neku od privremenih bolnica, objasnio je ministar.
On je, govoreći o procedurama za smeštaj dece čija su eventualno oba roditelja inficirana, istakao da je to ranije definisano, da su uputstva data centrima za socijalni rad, pri čemu su zabeležena dva takva slučaja.
U nekim slučajevima se vrlo brzo određuje privremeni staratelj koji će u trenutku kada se desi tako nešto, brinuti o deci dok se ne donese odluka o tome ko će biti staratelj od najuže porodice ili prijatelja koji će preuzeti decu, rekao je ministar.
Prema njegovim rečima, u slučaju da nema ko da preuzme decu, a to do sada nije zabeleženo, onda se određuje hraniteljska porodica u koju se dete upućuje.
Kada je reč o zahtevima da se roditeljima čija deca boluju od autizma omogući kretanje, Đorđević je naglasio da su instrukcije poslate svim jedinicama lokalne samouprave i da one moraju da ih poštuju.
On je ukazao na to da građani čija deca boluju od autizma šalju dopis sa medicinskim rešenjem gradu ili opštini u kojoj žive, koji zatim prosleđuju dokumentaciju Ministarstvu za rad, a ono šalje Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Nakon što MUP odobri dozvole za kretanje, preko Ministarstva opet šalje dokumenta jedinicama lokalne samouprave, naveo je Đorđević i dodao da je više puta apelovano na gradove i opštine da im prioritet bude rešavanje problema najosetljivijih grupa na lokalu.
Be the first to comment