NATO agresija poslednji veliki i nekažnjeni zločin u 20. veku

MOD

Izaslanik predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, ministar odbrane u Vladi Republike Srbije Aleksandar Vulin položio je danas venac na spomen-obeležje ispred KBC „Dragiša Mišović“ u znak sećanja na pogibiju gardista i pacijenata u tom objektu tokom NATO agresije 1999. godine.

MOD

Vulin je nakon ceremonije polaganja venaca istakao da je NATO agresija, koja je započela na današnji dan pre 21 godinu, bila poslednji veliki i nažalost nekažnjeni zločin u 20. veku.

Venac u ime pripadnika Vojske Srbije položio je načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović.

Na mestu stradanja vojnika Gardijske brigade, ispred bolnice „Doktor Dragiša Mišović“, u delegaciji Vojske Srbije bili su i komandant Garde general-major Milomir Todorović, načelnik Uprave za ljudske resurse brigadni general Savo Iriškić i načelnik Uprave vojne policije brigadni general Rajko Milovanović.

NATO agresor je bombom pogodio bolnicu u Beogradu, kada je poginulo sedam pripadnika Garde i tri pacijenta.

NATO agresija 19 zemalja članica zapadne vojne alijanse pod nazivom „Saveznička snaga“ počela je uveče, 24. marta 1999. godine. Stradalo je 3.500, a ranjeno i povređeno više od 12.500 ljudi.

Za 78 dana, koliko je trajala agresija, ubijeno je 2.500 civila, među njima 89 mališana i 1.031 pripadnik vojske i policije.

Teže i lakše je ranjeno oko 6.000 civila, od toga 2.700 dece, kao i 5.173 vojnika i policajaca, a 25 osoba se i danas vode kao nestali.

Odluka o agresiji na Saveznu Republiku Jugoslaviju doneta je bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

U bombardovanju su teško oštećeni privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, infrastruktura, medijske kuće i spomenici kulture.

Na osnovu podataka Građevinske direkcije Srbije uništena su 54 objekta putne infrastrukture (od toga 44 mosta), 18 objekata železničke infrastrukture (17 mostova) i 148 objekata visokogradnje (stambeni i javni objekti).

Procenjuje se da je za 78 dana bombardovanja izručeno 10 do15 tona osiromašenog uranijuma, koji nastavlja da ugrožava zdravlje građana.

Agresija je okončana Vojnotehničkim sporazumom iz Kumanova i potpisivanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Dan sećanja na stradale u NATO agresiji obeležava se danas u komandama, jedinicama i ustanovama Vojske Srbije, a pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije polaganjem venaca uključiće se u obeležavanje Dana sećanja i na lokalnom nivou, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*