
Izaslanik predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, ministar odbrane u Vladi Republike Srbije Aleksandar Vulin položio je danas venac na spomen-obeležje ispred KBC „Dragiša Mišović“ u znak sećanja na pogibiju gardista i pacijenata u tom objektu tokom NATO agresije 1999. godine.

Vulin je nakon ceremonije polaganja venaca istakao da je NATO agresija, koja je započela na današnji dan pre 21 godinu, bila poslednji veliki i nažalost nekažnjeni zločin u 20. veku.
Venac u ime pripadnika Vojske Srbije položio je načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović.
Na mestu stradanja vojnika Gardijske brigade, ispred bolnice „Doktor Dragiša Mišović“, u delegaciji Vojske Srbije bili su i komandant Garde general-major Milomir Todorović, načelnik Uprave za ljudske resurse brigadni general Savo Iriškić i načelnik Uprave vojne policije brigadni general Rajko Milovanović.
NATO agresor je bombom pogodio bolnicu u Beogradu, kada je poginulo sedam pripadnika Garde i tri pacijenta.
NATO agresija 19 zemalja članica zapadne vojne alijanse pod nazivom „Saveznička snaga“ počela je uveče, 24. marta 1999. godine. Stradalo je 3.500, a ranjeno i povređeno više od 12.500 ljudi.
Za 78 dana, koliko je trajala agresija, ubijeno je 2.500 civila, među njima 89 mališana i 1.031 pripadnik vojske i policije.
Teže i lakše je ranjeno oko 6.000 civila, od toga 2.700 dece, kao i 5.173 vojnika i policajaca, a 25 osoba se i danas vode kao nestali.
Odluka o agresiji na Saveznu Republiku Jugoslaviju doneta je bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
U bombardovanju su teško oštećeni privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, infrastruktura, medijske kuće i spomenici kulture.
Na osnovu podataka Građevinske direkcije Srbije uništena su 54 objekta putne infrastrukture (od toga 44 mosta), 18 objekata železničke infrastrukture (17 mostova) i 148 objekata visokogradnje (stambeni i javni objekti).
Procenjuje se da je za 78 dana bombardovanja izručeno 10 do15 tona osiromašenog uranijuma, koji nastavlja da ugrožava zdravlje građana.
Agresija je okončana Vojnotehničkim sporazumom iz Kumanova i potpisivanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Dan sećanja na stradale u NATO agresiji obeležava se danas u komandama, jedinicama i ustanovama Vojske Srbije, a pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije polaganjem venaca uključiće se u obeležavanje Dana sećanja i na lokalnom nivou, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Be the first to comment